Kiedy skóra mówi „dość”
Nadmiar stresu, niewłaściwa dieta, drażniące środki czyszczące, wielolekowość – to wszystko sprawia, że coraz łatwiej o problemy skórne – mówi dermatolog dr Joanna Sułowicz.
Jak wynika z materiałów opublikowanych w czasopiśmie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, choroby skóry są częstsze, niż nam się wydaje. Zajmują czwarte miejsce wśród najczęstszych schorzeń. W przytaczanym badaniu przesiewowym, przeprowadzonym podczas monachijskiego Oktoberfest w Niemczech, najczęściej stawianą diagnozą było rogowacenie słoneczne, trądzik różowaty i egzema. Choroby narastały też z wiekiem. Czy podobny obraz wyłania się również z pani doświadczenia?
Generalnie widzimy przyrost zachorowań. Przede wszystkim nasilenie zmian trądzikowych u dorosłych, zaostrzenie zmian alergicznych, atopowego zapalenia skóry, dorosłych z wypryskiem. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale przede wszystkim to stres, zanieczyszczenie środowiska. Mamy większy kontakt z chemikaliami, które są wszędzie, i stąd więcej zmian skórnych.
Stres? W jaki sposób odbija się na kondycji naszej skóry?
To nadal stanowi przedmiot badań naukowych. Wiemy, że stres stymuluje oś podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz oś współczulną, co powoduje zwiększenie produkcji prozapalnych cytokin. Upośledza barierę skórno-naskórkową, osłabiając jej funkcje obronne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta