Powołanie sądu zamówień publicznych
ODWOŁANIA | Środki ochrony prawnej w nowym PZP Sylwester Kuchnio radca prawny, counsel w Zespole Prawa Zamówień Publicznych i Kontraktów Rządowych kancelarii Dentons
Środki ochrony prawnej są jednym z najważniejszych obszarów regulacji ustawowej zapewniającym „skuteczność" systemu zamówień publicznych, w tym realizację jego podstawowych zasad, jakimi są uczciwa konkurencja i równe traktowanie wykonawców. Pod tym pojęciem należy rozumieć zespół instytucji prawnych gwarantujących wykonawcom sprawne i efektywne rozstrzyganie sporów związanych z ubieganiem się o udzielenie zamówienia publicznego oraz możliwość dochodzenia roszczeń z tym związanych, których ustanowienie i implementację wymuszają m.in. przepisy dyrektywy 2007/66/WE, tzw. dyrektywy odwoławczej.
W Polsce system środków ochrony prawnej w zamówieniach publicznych zostanie zmieniony, czy też formalnie ustanowiony na nowo, przez wchodzące w życie 1 stycznia 2021 r. przepisy nowego PZP. Przy czym zmiany w zakresie środków ochrony prawnej, rozpatrywane w odniesieniu do obowiązujących regulacji ustawy z 2004 r., nie są rozległe. Mamy raczej do czynienia z ewolucją albo nawet „kosmetyką" środków ochrony prawnej niż rewolucją w tym zakresie. Często jest to jedynie przeredagowanie przepisów czy podniesienie ich rangi (tj. przeniesienie określonych regulacji z przepisów wykonawczych do ustawy).
W zakresie instytucjonalnym, w świetle art. 473 nowego PZP, organem właściwym do rozpoznawania odwołań, wniosków o uchylenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta