Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczni turyści nie dadzą zarobić Polakom

17 września 2020 | Ekonomia i rynek
Ze wszystkich dużych miast w Polsce to Kraków najbardziej odczuwa brak zagranicznych turystów
autor zdjęcia: Artur Bogacki
źródło: Shutterstock
Ze wszystkich dużych miast w Polsce to Kraków najbardziej odczuwa brak zagranicznych turystów

W coraz większych tarapatach są hotele, biura podróży i firmy transportowe nastawione na obsługę cudzoziemców. Druga fala pandemii przekreśla szanse na powrót turystów jesienią. ADAM WOŹNIAK

 

Jeśli dzięki zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem, a następnie wakacjom polska branża turystyczna zaczyna się odbijać od dna, to sektor zagranicznej turystyki przyjazdowej wciąż tam pozostaje. Podczas gdy w pierwszych ośmiu miesiącach 2019 r. Polskę odwiedziło 16 mln gości z zagranicy, w tym roku nie przyjeżdżają stamtąd ani turyści, ani goście biznesowi. Hotele nastawione na cudzoziemców świecą pustkami, zaplanowane na jesień międzynarodowe spotkania i konferencje są odwoływane. A druga fala pandemii za granicą niweczy nadzieję na poprawę sytuacji.

Jak podał w środę GUS, w czerwcu liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce zmalała o 88,6 proc. wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku. W lipcu – o 68,2 proc. W tym samym czasie liczba korzystających z noclegów turystów krajowych zmniejszyła się odpowiednio o 55,4 i 25,4 proc., a więc spadki w tej grupie gości odwiedzających hotele i pensjonaty były zdecydowanie mniejsze.

W Krakowie sami krajowcy

Według przeprowadzonych na początku września badań Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) podczas wakacji (w lipcu i sierpniu odbywa się 28 proc. ruchu turystycznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11764

Wydanie: 11764

Spis treści

Reklama

Muzeum Narodowe

Nieprzypisane

Zamów abonament