Umowy o zamówienie publiczne
KONTRAKTY | Obligatoryjne postanowienia, wzmocnienie pozycji wykonawców Anna Szymańska radca prawny, managing counsel w Zespole Prawa Zamówień Publicznych i Kontraktów Rządowych kancelarii Dentons
Zamówienie publiczne to nic innego jak odpłatna umowa, której przedmiotem jest nabycie przez zamawiającego od wybranego wykonawcy robót budowlanych, dostaw lub usług (art. 7 pkt 32 nowego prawa zamówień publicznych – pzp). Jej zawarcie i należyte wykonanie, z poszanowaniem interesu obu stron oraz szeroko pojętego dobra publicznego jest głównym celem każdej procedury przetargowej. Nic więc dziwnego, że tematyka realizacji kontraktów publicznych ma doniosłe znaczenie dla całego sektora. Coraz większe rozszerzenie zakresu regulacji w tym przedmiocie stanowi jednocześnie wyraz dążenia do traktowania procesu udzielania zamówień jako funkcjonalnej całości, gdzie przygotowanie i przeprowadzenie postępowania przetargowego jest nierozłącznie związane z etapem realizacji zamówienia, a nawet dalej – z całym cyklem życia danego produktu, usługi czy roboty.
Nowe przepisy i nowe cele
Rozdział VII nowego pzp został zatytułowany „Umowa w sprawie zamówienia publicznego i jej wykonanie". Zmiany w tym zakresie w odniesieniu do stanu obowiązującego mają – zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji – trzy główne cele:
1. wzmocnienie pozycji kontraktowej wykonawców poprzez ograniczenie zbyt jednostronnego, restrykcyjnego i nieproporcjonalnego kształtowania postanowień umów przez zamawiających. Przerzucanie wszelkich ryzyk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta