Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomysł na odsunięcie Łukaszenki

17 września 2020 | Świat | Rusłan Szoszyn Jędrzej Bielecki
Protesty na Białorusi wybuchły wieczorem 9 sierpnia, gdy oficjalnie ogłoszono szóste z rzędu „zwycięstwo” Łukaszenki z ponad „80 proc. poparciem”
źródło: AFP
Protesty na Białorusi wybuchły wieczorem 9 sierpnia, gdy oficjalnie ogłoszono szóste z rzędu „zwycięstwo” Łukaszenki z ponad „80 proc. poparciem”
Łukaszenko i Putin w lipcu odsłonili pomnik żołnierzy radzieckich w rosyjskim Rżewie
źródło: AFP
Łukaszenko i Putin w lipcu odsłonili pomnik żołnierzy radzieckich w rosyjskim Rżewie

Kompromisowy plan pomocy Unii dla Białorusi może zyskać poparcie części władz w Mińsku, a nawet Kremla.

To jest bardzo delikatna, dyplomatyczna gra. Aby plan pomocy dla Białorusi miał szanse powodzenia, musi najpierw zyskać poparcie nawet najbardziej przychylnych Kremlowi krajów UE, jak Francja czy Włochy (w sprawach zagranicznych decyzje są podejmowane w Brukseli jednomyślnie). To znacznie zwiększa jednak szanse na jego akceptację tak przez Białoruś, jak i Rosję.

Dyktator wypadł z listy

Dlatego Polska od początku idzie tu na kompromis. Wielkość wsparcia z poszczególnych programów pomocowych nie będzie więc najprawdopodobniej znana ani po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 22 września, ani po szczycie przywódców UE dwa dni później. To zadanie, którym zajmie się Komisja Europejska już po zatwierdzeniu podstawowych założeń programu.

– Nie chcemy na tym etapie tworzyć dodatkowych punktów spornych – mówią źródła dyplomatyczne.

Gotowość do kompromisu Polska pokazała już wcześniej, przy ustalaniu listy przedstawicieli białoruskich władz, którzy mają zostać objęci sankcjami. W szczególności z tego powodu nie znalazł się na nich sam Aleksander Łukaszenko.

Stany pozostają w cieniu

Z naszych informacji wynika, że przychylnym okiem na polski plan patrzy Ameryka, nawet jeśli na sześć tygodni przed wyborami prezydenckimi jej aktywność we wschodniej Europie zmalała. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11764

Wydanie: 11764

Spis treści

Reklama

Muzeum Narodowe

Nieprzypisane

Zamów abonament