Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres zwolnień grupowych może się zmienić

17 września 2020 | Kadry i Płace | Adrian Prusik

Pracodawca może wydłużyć proces zwolnień grupowych lub zwiększyć ich rozmiar. Musi jednak dochować tych samych wymogów, co w przypadku zawierania pierwotnego porozumienia w sprawie redukcji etatów.

Zwolnienia grupowe wymagają zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi albo wydania regulaminu. Pracodawca jest związany zawartymi w nich warunkami. Kwestia ich modyfikacji w trakcie procesu restrukturyzacji zatrudnienia nie jest jednak regulowana przez ustawodawcę. Nie oznacza to, że taka zmiana nie jest możliwa.

Sformalizowana procedura

Kwestię procedury zwolnień grupowych reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969). Ma ją obowiązek stosować każdy podmiot zatrudniający powyżej 20 pracowników, jeżeli w okresie 30 dni zamierza rozwiązać umowy o pracę z grupą pracowników, których liczba jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 300 osób jest to 30 pracowników. Do tej liczby należy także wliczyć osoby, z którymi pracodawca zawiera z tego względu porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, jeżeli będzie ich co najmniej 5.

Konsultacje ze związkami...

Ustawa przewiduje obowiązek konsultowania zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z zakładowymi organizacjami związkowymi. Proces konsultacji inicjuje formalne zawiadomienie pracodawcy, w którym powinien on określić swój zamiar, a także przekazać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11764

Wydanie: 11764

Spis treści

Reklama

Muzeum Narodowe

Nieprzypisane

Zamów abonament