Chemia potrzebuje innowacji
Sytuacja dotkniętej pandemią branży chemicznej jest wciąż poważna, ale jej największe inwestycje realizowane są bez przeszkód. Firmy mają w planach projekty, które wymagają finansowego wsparcia i wzajemnej współpracy. BARBARA OKSIŃSKA
Zielony wodór, zielony amoniak, surowce chemiczne z odnawialnych zasobów – to projekty, nad którymi pracują obecnie polskie firmy chemiczne. W ten sposób próbują dostosować się do unijnej polityki klimatycznej. – Nowością, wynikającą z potrzeb, jest dziś konieczność współpracy nie tylko z obszarem nauki, ale też z innymi firmami. Mocno o to zabiegamy – podkreślił Arkadiusz Majoch, dyrektor Biura Badań i Rozwoju Nowych Technologii w PKN Orlen, podczas Kongresu Polska Chemia.
Branża liczy na uruchomienie dużych środków na rozwój innowacji w chemii. – To kosztowne projekty, ale mogą przynieść przełomowe rozwiązania. Jeśli nie będzie dotacji i te innowacje nie rozwiną się, to przemysł chemiczny zostanie wypchnięty poza Unię Europejską – ostrzega Marek Jagieła, dyrektor Działu Rozwoju Rynku w BASF Polska.
Porażeni wirusem
Wartość produkcji sprzedanej polskiej chemii w I połowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta