Mediacja i koncyliacja zamiast sądu
SPORY | Nowe sposoby na szybsze i tańsze rozwiązywanie konfliktów Agnieszka Gilowska radca prawny, senior associate w Zespole Prawa Zamówień Publicznych i Kontraktów Rządowych kancelarii Dentons
Obowiązująca ustawa – Prawo zamówień publicznych nie reguluje kwestii sporów wynikających z umów w sprawie zamówienia publicznego. Regulacje w nowym PZP w dziale X zatytułowanym „Pozasądowe rozwiązywanie sporów" stanowią więc novum w stosunku do dotychczasowych rozwiązań.
Nowe instrumenty
Spory zamawiających z wykonawcami występujące w zamówieniach publicznych są faktem powszechnie znanym. Dotyczą one zarówno etapu postępowań o udzielenie zamówienia, które prowadzą do wyboru oferty najkorzystniejszej, ale również powstają na etapie wykonywania umów. W przypadku tych drugich, spory wydają się być jeszcze bardziej dotkliwe, gdyż nierozwiązane mogą prowadzić do przerwania realizacji inwestycji lub nawet ich zaniechania wskutek wypowiedzianych między stronami umów.
Ustawodawca, dostrzegając problemy wynikające z konfliktów na gruncie umów z zakresu zamówień, wprowadził do nowej ustawy regulacje pozasądowego rozwiązywania sporów (ang. Alternative Dispute Resolution, ADR), których zadaniem jest zapewnienie stronom sporu instrumentów zwiększających szanse na dobrowolne i zadowalające obie strony zakończenie konfliktu. Ustawodawca wziął pod uwagę korzyści wynikające z nowych regulacji, m.in.:
- alternatywne metody rozwiązywania sporów (Alternative Dispute...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta