Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia jest droga jak złoto

05 lutego 2021 | Nieruchomości w Ekonomii | Aneta Gawrońska
Apartamenty Ołtaszyn – nowe osiedle spółki Dom Development we Wrocławiu
źródło: materiały prasowe
Apartamenty Ołtaszyn – nowe osiedle spółki Dom Development we Wrocławiu

Mimo pandemii deweloperzy budują banki ziemi. Za metr parceli płacą nawet kilkanaście tysięcy zł. Nie tylko w stolicy.

Odobrą działkę pod osiedle jest coraz trudniej. Dobrą, czyli – jak wyjaśnia Anna Karaś, analityk Cenatorium – z uregulowanym stanem prawnym i planistycznym, w cenie pozwalającej na zadowalające zyski z inwestycji.

– Najgorzej jest w stolicy, gdzie oferta mieszkaniowa kurczy się od 2016 r. Początkowo było to spowodowane bardzo wysokim popytem, który przewyższał podaż, jednakże od niedawna deweloperzy rozpoczynają także w Warszawie coraz mniej budów – zauważa Anna Karaś. – W 2018 r. rozpoczęli budowę 23,5 tys. mieszkań. To rekord. W 2019 r. – 20,1 tys. (mimo bardzo dobrej koniunktury), a w 2020 r. – zaledwie 14,6 tys. To najsłabszy wynik od 2014 r. Na sytuację dodatkowo nałożyła się pandemia, która wstrzymała część inwestycji. Ruszą one w bardziej stabilnych okolicznościach, na gwałtowny wysyp nie ma jednak co liczyć.

Wielkie transakcje

Kurczą się oferta to efekt m.in. ograniczonej podaży gruntów. – Między innymi dlatego w ostatnich dwóch–trzech latach widać silną ekspansję deweloperów działających dotychczas jedynie w stolicy na inne rynki, gdzie działki są łatwiej dostępne, a ceny niższe – mówi ekspertka Cenatorium.

Zwraca uwagę, że duża liczba ofert pracy w sektorze budownictwa mieszkaniowego dotyczy stanowisk związanych z poszukiwaniem gruntów. – Popyt na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11880

Wydanie: 11880

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament