Polityka zdrowotna Nie poszliśmy na skróty
Dziś już wiemy: europejskie podejście do produkcji szczepionek i akcji szczepień było właściwym wyborem. Bezpieczeństwo i skuteczność zawsze były i są najważniejsze – piszą przewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. rolnictwa.
W marcu ubiegłego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii koronawirusa. Obecnie, niecały rok później, w UE dopuszczono trzy szczepionki przeciw Covid-19. A będzie ich więcej. Zazwyczaj opracowanie szczepionki trwa ok. dziesięciu lat. Tym razem zajęło nam to zaledwie dziesięć miesięcy. Pierwsza szczepionka została wynaleziona w Europie i jest już produkowana na szeroką skalę w UE. Na podstawie umów producenci otrzymali płatności z góry – by zwiększyć moce produkcyjne i rozpocząć produkcję. Również po to, by mogli je dostarczyć od razu, od chwili, gdy preparat zostanie dopuszczony do obrotu. Zainwestowaliśmy 2,9 mld euro, nie wspominając o wielu miliardach rocznie, które Europa przeznacza na badania naukowe i dzięki którym takie sukcesy są możliwe.
UE zapewniła swoim obywatelom i sąsiadom łącznie 2,3 mld dawek szczepionek. Zjednoczenie się i wspólne działanie na szczeblu europejskim w celu zwalczenia wirusa, który nie zna granic, to właściwa droga. Od samego początku naszym celem było, aby każde państwo członkowskie – duże czy małe – miało zapewniony sprawiedliwy dostęp do szczepionek. Wyobraźmy sobie, co mogłoby się stać, gdyby tylko jeden lub dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta