Sposób na problemy z płynnością finansową
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma pozwolić w szybki i prosty sposób na zredukowanie długu, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony majątku dłużnika przed egzekucją. Mateusz Stawikowski Doradca restrukturyzacyjny, Senior Associate w Matczuk Wieczorek i Wspólnicy Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych sp.j.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne(UPR) cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw, które w ostatnim czasie mają problem z zachowaniem płynności finansowej wywołanej pandemią COVID-19. Tylko do końca 2020 r. otwarto ponad 250 uproszczonych restrukturyzacji, co oznacza, iż jest to najchętniej wybierany sposób redukcji zadłużenia spośród dostępnych postępowań restrukturyzacyjnych. Wydaje się, że UPR stanowić będzie w dalszym ciągu atrakcyjny dla branż zagrożonych niewypłacalnością tj. w szczególności: hotelarstwa, turystyki, gastronomii, budownictwa, sposób uwolnienia się od ciążących zobowiązań i jednocześnie będzie stanowić ratunek przed widmem upadłości.
Odformalizowanie procedury
W czerwcu 2020 r. uchwalono ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Wprowadziła ona do polskiego porządku prawnego nowy tryb postępowania restrukturyzacyjnego, stanowiący hybrydę dotychczas znanych trybów postępowań restrukturyzacyjnych, pozostając jednak najbliższym postępowaniu o zatwierdzenie układu w zakresie odformalizowania całej procedury, odbywającej się w znamienitej większości poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta