Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadużycia przy pozyskiwaniu środków z tarcz antykryzysowych

05 lutego 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Klonowski

Głównym celem subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Z wydatkowaniem środków zgodnie z tym celem może wiązać się największe ryzyko. MARCIN KLONOWSKI

 

Łączna wartość wsparcia z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej szacowana jest na 312 mld zł. Z informacji podawanych przez rząd wynika, że do końca 2020 r. rozdysponowano już prawie 150 mld zł, co stanowi około 6,5 proc. PKB. Tak ogromny strumień środków finansowych oraz skrajnie trudna sytuacja przedsiębiorców w wielu sektorach rynku może stwarzać pole do nadużyć. Sytuacji firm nie ułatwiają również nieprecyzyjne regulacje prawne kolejnych tarcz antykryzysowych. Mogą one skutkować pomyłkami przy ubieganiu się o wsparcie oraz wydatkowaniu środków uzyskanych z programów pomocowych.

WAŻNE!

Możliwość wystąpienia nieprawidłowości w związku z ubieganiem się o subwencje dostrzegły organy państwa. Media informują już o zainicjowaniu licznych kontroli. Prawidłowość udzielania wsparcia finansowego kontrolowana jest przez specjalny algorytm (zwany tarczą antykorupcyjną). Do kontroli zaangażowano również organy ścigania.

Odpowiedzialność karna może mieć dalekosiężne skutki ekonomiczne nie tylko dla osoby składającej wniosek ale również samego podmiotu, który uzyskał wsparcie. Dla zdiagnozowania podstawowych ryzyk kluczowe jest zwrócenie uwagi na wymogi dotyczące uzyskania wsparcia finansowego oraz cel jego udzielenia.

Dostępne instrumenty pomocowe

Kluczowe instrumenty wsparcia dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11880

Wydanie: 11880

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament