Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otto von Bismarck kontra Ludwik II Wittelsbach

05 lutego 2021 | Rzecz o historii | Kazimierz Jasiński
Kanclerz Rzeszy Otto von Bismarck-Schönhausen (1815–1898)
źródło: Wikipedia
Kanclerz Rzeszy Otto von Bismarck-Schönhausen (1815–1898)
Król Bawarii Ludwik II Wittelsbach (1845–1886)
źródło: Wikipedia
Król Bawarii Ludwik II Wittelsbach (1845–1886)
Członkowie grupy Guglmänner głoszą, że król Ludwik II został zamordowany
źródło: Wikipedia
Członkowie grupy Guglmänner głoszą, że król Ludwik II został zamordowany

Rywalizacja Ottona von Bismarcka i Ludwika ll Wittelsbacha przypada na drugą połowę XIX wieku i zasadza się na kwestii zjednoczenia królestw Bawarii i Prus oraz księstw niemieckich w jeden państwowy organizm nazwany ll Rzeszą Niemiecką.

Potomek starej junkierskiej rodziny pruskiej Otto Eduard Leopold von Bismarck urodził się 1 kwietnia 1815 r. w Schönhausen nad Łabą. Był to rok znamienny w historii Europy, gdyż bitwa pod Waterloo ostatecznie zakończyła epokę napoleońską w Europie.

Po nauce w gimnazjum Otto ukończył w Getyndze studia prawnicze. Był członkiem korporacji studenckiej Korps Hanoverian, w której dał się poznać jako znakomity szermierz i... wytrawny pijak. Miał naturę i temperament hazardzisty, któremu szczególnie przy ruletce sprzyjało szczęście. To sprawiało, że potrzebował mieć zawsze przy sobie osobę łagodzącą jego nerwy.

Dlatego w lipcu 1847 r. zdecydował się na małżeństwo z pochodzącą z warstwy mieszczańskiej protestantką Joanną von Puttkamer. Żona, jak mało kto, potrafiła okiełznać żywiołowy temperament Ottona Bismarcka. Miała też swoją rolę w historii Niemiec. Pomogła mężowi nawiązać kontakty z pozostającymi blisko dworu króla Prus luterańskimi pietystami. Dzięki aktywności w środowisku luterańskim młody prawnik został w 1849 r. wybrany do parlamentu pruskiego, a w 1851 roku do parlamentu frankfurckiego.

W czasie posłowania do parlamentu franfurckiego Otto Bismarck nie był jeszcze przeciwnikiem dominacji austriackiej, choć w czasie debat pozwalał sobie na wypowiedzi i gesty sugerujące niezależność Prus od Wiednia. Niekiedy podczas obrad parlamentu demonstracyjnie zapalał cygaro, chociaż ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11880

Wydanie: 11880

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament