Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komandytariusz skorzysta ze zwolnienia z PIT

08 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Paweł Janiak

Preferencja znajdzie zastosowanie jedynie do niewielkich przedsiębiorstw, gdyż tylko w ich przypadku możliwe jest spełnienie warunku dotyczącego braku powiązań między wspólnikami.

Od 1 stycznia 2021 r. nowelizacja ustawy o CIT zrównała, w zakresie statusu podatnika, spółkę komandytową z osobami prawnymi. Tym samym spółka komandytowa została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co wywołuje skutek podwójnego opodatkowania osiąganych przez nią dochodów, zarówno na poziomie zysku samej spółki, jak i zysku wypłacanego wspólnikom. Niemniej, do ustawy o PIT wprowadzono zwolnienie części przychodów osiąganych przez komandytariuszy.

Dotychczas transparentne podatkowo spółki komandytowe stały się 1 stycznia 2021 r. podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Taka zmiana powoduje, że do opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki komandytowe dojdzie na dwóch poziomach. Pierwszym z nich będzie osiągnięcie dochodu przez spółkę komandytową, zaś drugim wypłata zysku wspólnikom. W przypadku komandytariuszy będących osobami fizycznymi, znowelizowane przepisy wprowadzają częściowe zwolnienie dotyczące drugiego poziomu, czyli zysku wypłacanego wspólnikowi (art. 21 ust. 1 pkt 51a ustawy o PIT).

50-proc. limit

Podstawową zasadą wprowadzonego zwolnienia jest objęcie nim jedynie 50 proc. przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament