Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy od nadwyżki prądu trzeba płacić VAT

08 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Przemysław Wojtasik

Nie ma podatku, jeśli wytwórca energii z paneli słonecznych nie dostaje za nią wynagrodzenia. Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

 

Coraz więcej osób korzysta z instalacji fotowoltaicznych. Są jednak wątpliwości co do tego, czy muszą płacić VAT od nadwyżek wytwarzanej energii elektrycznej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii prosumenci, czyli osoby, które same wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, najczęściej w instalacjach fotowoltaicznych, nadwyżki wprowadzają do sieci energetycznych. Czy te nadwyżki są opodatkowane VAT? Spójrzmy na odpowiedź ministra finansów z 1 lutego 2019 r. na interpelację poselską nr 28185.

To jest działalność gospodarcza

Czytamy w niej, że sprzedaż energii elektrycznej wpisuje się w definicję działalności gospodarczej, więc podlega opodatkowaniu. Potwierdza to orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 20 czerwca 2013 r. w sprawie C-219/12 Fuchs, w którym stwierdzono, że eksploatacja modułu fotowoltaicznego zainstalowanego na służącym prywatnym celom domu mieszkalnym lub obok niego stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów dyrektywy VAT. Sprzedaż energii, w tym również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament