Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze trzeba wydawać paragon

08 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Michał Samborski

Zasadą jest, że sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, a nabywca ma otrzymać paragon. Istnieje jednak wiele zwolnień z tego obowiązku.

W przypadku świadczenia usług na rzecz konsumentów (w uproszczeniu: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) istotna w praktyce jest kwestia dokumentacji w zakresie podatku od towarów i usług. Zasadą jest, że sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, a nabywca ma otrzymać paragon. Przy czym, istnieje wiele zwolnień z tego obowiązku. Jedno z nich łączy brak konieczności zastosowania kasy z uiszczeniem należności w odpowiedni sposób.

Przelew na poczcie, w banku lub w SKOK

Podatnik nie musi ewidencjonować na kasie rejestrującej świadczenia usług przy łącznym spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest dokonanie płatności za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Należność za usługę musi trafić na rachunek bankowy sprzedawcy (lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).

Drugą przesłanką jest to, aby z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła ta zapłata. Chodzi tu o możliwość jednoznacznego powiazania płatności z konkretną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament