Nie zawsze trzeba wydawać paragon
Zasadą jest, że sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, a nabywca ma otrzymać paragon. Istnieje jednak wiele zwolnień z tego obowiązku.
W przypadku świadczenia usług na rzecz konsumentów (w uproszczeniu: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) istotna w praktyce jest kwestia dokumentacji w zakresie podatku od towarów i usług. Zasadą jest, że sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, a nabywca ma otrzymać paragon. Przy czym, istnieje wiele zwolnień z tego obowiązku. Jedno z nich łączy brak konieczności zastosowania kasy z uiszczeniem należności w odpowiedni sposób.
Przelew na poczcie, w banku lub w SKOK
Podatnik nie musi ewidencjonować na kasie rejestrującej świadczenia usług przy łącznym spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest dokonanie płatności za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Należność za usługę musi trafić na rachunek bankowy sprzedawcy (lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
Drugą przesłanką jest to, aby z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła ta zapłata. Chodzi tu o możliwość jednoznacznego powiazania płatności z konkretną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta