Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny biznes w etycznym łańcuchu wartości

08 lutego 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
Nowa unijna dyrektywa ma być instrumentem ochrony praw człowieka, takze w chińskich fabrykach
źródło: Shutterstock
Nowa unijna dyrektywa ma być instrumentem ochrony praw człowieka, takze w chińskich fabrykach

Europejskie firmy same będą musiały zadbać o przestrzeganie praw człowieka i ochronę środowiska u swoich zagranicznych kontrahentów.

 

W połowie roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt dyrektywy o zrównoważonym ładzie korporacyjnym. Pod tą nazwą kryje się obowiązkowa dla firm unijnych, ale także dla firm zagranicznych działających na wspólnym rynku, staranność w zakresie dobierania sobie dostawców i kooperantów w całym łańcuchu wartości. Projektu nowego prawa jeszcze nie ma, ale wiadomo, że KE chce obowiązkowości, a nie preferowanej do tej pory dobrowolności etycznych standardów. Wiadomo też, czego chce Parlament Europejski, który będzie na równi z rządami państw członkowskich przyjmował nowe prawo. Eurodeputowani przegłosowali już sprawozdanie w tej sprawie.

To rzadkość, bo w UE tylko Komisja ma inicjatywę legislacyjną. Jeśli Parlament wychodzi ze swoim stanowiskiem, zanim pojawi się projekt Komisji, to znaczy, że jest dość zjednoczony w danej sprawie i chce wyraźnie pokazać preferowany kierunek. – Chcemy mieć pewność, że propozycja KE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament