Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do raportowania schematów podatkowych przyda się system alarmowy w organizacji

08 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Krzysztof Koniewski, Maciej Kubica

Ponieważ na wywiązanie się z obowiązków dotyczących MDR firmy mają stosunkowo niewiele czasu, należy identyfikować je jak najszybciej, co z kolei wymaga zaangażowania nie tylko personelu odpowiedzialnego za podatki.

Wprawdzie obowiązki dotyczące raportowania schematów podatkowych zostały włączone do polskiego systemu podatkowego już ponad dwa lata temu, jednak dopiero dziś zaczynamy dostrzegać szersze zainteresowanie tematem. Z jednej strony spowodowane jest to faktem wdrożenia przez poszczególne jurysdykcje europejskie zaleceń płynących z dyrektywy, co w konsekwencji wymusiło zweryfikowanie przez grupy kapitałowe jak spółki działające w poszczególnych państwach (także Polsce) poradziły sobie z realizacją nowych obowiązków. Z drugiej strony, w kontekście szerszego trendu compliance w podatkach, którego najwyraźniejszym przykładem jest obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej, coraz częściej zauważa się, że obowiązki dotyczące raportowania schematów podatkowych są elementem polskiego systemu podatkowego i należy je realizować.

Niestety w wielu organizacjach jakość wprowadzonych procedur dotyczących raportowania schematów podatkowych jest niska. Wprawdzie część pracowników została przeszkolona, powstała dokumentacja dotycząca procedury, jest zapewniony dostęp do oprogramowania wspomagającego identyfikację schematów podatkowych, ale gdy zapytamy poszczególnych pracowników, jak działają w ramach identyfikacji schematów podatkowych i na co powinni zwracać uwagę, to okazuje się, że nie bardzo wiedzą co mają robić....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament