Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcemy z Polską budować Unię

08 lutego 2021 | Świat | Jędrzej Bielecki
Arancha González Laya – prawniczka i dyplomatka, w latach 2013–2020 dyrektor Międzynarodowego Centrum Handlu  – wspólnej agencji ONZ i Światowej Organizacji Handlu, w 2020 zastąpiła Josepa Borrella na czele hiszpańskiej dyplomacji.
źródło: materiały prasowe
Arancha González Laya – prawniczka i dyplomatka, w latach 2013–2020 dyrektor Międzynarodowego Centrum Handlu – wspólnej agencji ONZ i Światowej Organizacji Handlu, w 2020 zastąpiła Josepa Borrella na czele hiszpańskiej dyplomacji.

– Nasze interesy nie zawsze są zbieżne z Niemcami i Francją – przyznaje Arancha González Laya, szefowa MSZ Hiszpanii.

 

W Hiszpanii zaszczepiono na Covid-19 niespełna dwa miliony osób, przeszło pięć razy mniej niż w Wielkiej Brytanii. Gdyby hiszpański rząd zajął się tym na własną rękę, byłby mniej skuteczny od Brytyjczyków?

Jeśli Unia nie przejęłaby tego zadania, tak Hiszpania jak i inne kraje „27" wyszłyby na tym o wiele gorzej. Powtórzyłby się scenariusz z wiosny zeszłego roku, gdy walczyliśmy o maseczki, respiratory. Żaden z naszych krajów nie ma też takich możliwości negocjacji z koncernami farmaceutycznymi jak Bruksela. A tak mamy wszyscy równy dostęp do szczepionek i to na takich samych warunkach. Wreszcie, tak szybkie opracowanie wakcyn to jest sukces nie tylko naukowców i producentów, ale także władz publicznych, w tym Unii, które wyłożyły na to pieniądze. Dlatego koncerny farmaceutyczne muszą teraz ściśle trzymać się swoich zobowiązań.

Wobec braku szczepionek może warto sięgnąć po rosyjski Sputnik V?

Europa powinna być otwarta na wszystkie szczepionki, o ile przejdą rygorystyczny proces weryfikacji przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Premier Pedro Sánchez w kwietniu ub.r. wyszedł z inicjatywą Funduszu Odbudowy, ale pieniędzy wciąż nikt nie dostał. Minister finansów Francji Bruno Le Maire uważa, że procedury biurokratyczne mogą zniszczyć tę inicjatywę polityczną. Myli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament