Wynagrodzenie za zastaw na udziałach nie jest zyskiem kapitałowym
Zdaniem skarbówki, środki otrzymane z tytułu świadczenia usługi polegającej na ustanowieniu przez spółkę zabezpieczenia na akcjach/udziałach w innych posiadanych przez nią podmiotach należy ująć jako przychód z działalności operacyjnej.
Podstawowym przedmiotem działalność polskiej spółki kapitałowej jest inwestowanie w akcje i udziały innych podmiotów (spółka holdingowa), posiadanie udziałów/akcji w innych podmiotach i uzyskiwanie przychodów z tym związanych, takich jak dywidendy, przychody ze zbycia czy świadczenie usług na rzecz tych podmiotów oraz udzielanie im licencji do pozyskanych praw własności przemysłowej.
Wykorzystując swój majątek (udziały/akcje) spółka udziela zabezpieczeń, tj. obciąża swój majątek np. zastawem rejestrowym. Odbywa się to nie za darmo, ale za wynagrodzeniem, a więc za wykonaną usługę ustanowienia zabezpieczenia spółka wystawia faktury i uzyskuje wynagrodzenie w formie pieniężnej.
Spółka złożyła do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o interpretację i spytała o kwalifikację przychodu z tytułu przedmiotowego wynagrodzenia do odpowiedniego źródła przychodu: zyski kapitałowe czy przychody inne niż zyski kapitałowe.
Dwa źródła
Według ustawy o CIT osiągany przychód należy każdorazowo kwalifikować do jednego ze dwóch źródeł przychodów:
∑ zyski kapitałowe albo
∑ przychody inne niż zyski kapitałowe (tzw. działalność operacyjna).
Do zysków kapitałowych zalicza się m.in. przychody stanowiące dochód z udziału w zyskach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta