Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożyczka papierów wartościowych może być ciągłą usługą finansową

08 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Bartłomiej Hadrian

Przychód z tytułu pożyczki zdematerializowanych akcji powstaje dla pożyczkodawcy w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego ustalonego w umowie, a nie w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 grudnia 2020 r. (IPPB3/4510-224/16-5/S/PS/OK).

Wnioskodawca jest spółką z o.o., polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem CIT (dalej: spółka / wnioskodawca). Spółka jest właścicielem zdematerializowanych akcji polskiej spółki akcyjnej notowanej na giełdzie papierów wartościowych (dalej: akcje).

Spółka rozważa zawarcie umowy pożyczki papierów wartościowych z osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem CIT (dalej: pożyczkobiorca), na podstawie której spółka przeniesie na pożyczkobiorcę własność określonej liczby akcji, a pożyczkobiorca będzie zobowiązany do zwrotnego przeniesienia własności tej samej liczby akcji w terminie wynikającym z umowy pożyczki. W czasie trwania umowy pożyczkobiorca będzie korzystał z tych akcji w pełnym zakresie (dotyczy to m.in. możliwości wykonania praw korporacyjnych oraz pobierania pożytków). Z tytułu umowy pożyczki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament