Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy stać nas na 35-godzinny tydzień pracy

08 lutego 2021 | Ekonomia i rynek | Jeremi Mordasewicz

W państwie bez cennych surowców lub dużych zasobów kapitału jedynym źródłem dochodów jest praca. Dobrobyt zależy od tego, ile osób i jak długo pracuje i jaka jest ich produktywność.

 

Jeżeli będziemy pracować krócej, to będziemy mniej produkować i mniej zarabiać. Będziemy mieli mniej pieniędzy na indywidualną konsumpcję. I dobrze – powiedzą niektórzy z nas. Ale również będziemy mieli mniej pieniędzy na opiekę zdrowotną, edukację, emerytury czy pomoc społeczną. A to oznacza pogorszenie jakości życia.

Twierdzenie, że skrócenie czasu pracy zrównoważymy wzrostem wydajności, jest nieprawdziwe. To prawda, że człowiek zbyt dużo pracujący jest mniej wydajny. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, co oznacza „zbyt dużo". Czy 40 godzin pracy tygodniowo należy uznać za nadmierną eksploatację organizmu?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11882

Wydanie: 11882

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament