Na spotkanie z arcydziełami
Muzea i galerie to pierwsze instytucje, które dostały zgodę na otwarcie. Największą atrakcją są premierowe wystawy.
Po kolejnym, wielotygodniowym etapie lockdownu, gdy codzienne, najczęściej domowe otoczenie, nareszcie można zmienić na perspektywę dzieł klasyki i współczesności – muzea i galerie sztuki słusznie spodziewały się kolejek oraz oblężenia, nawet tych, którzy dotąd placówki omijali.
W Egipcie i Tatrach
Wielu chętnych ustawiło się przed warszawskim Muzeum Narodowym, gdzie po trwającej prawie dziesięć lat przebudowie oddano do użytku zwiedzających Galerię Sztuki Starożytnej. W odbiorze dzieł pomaga teraz gra świateł i cieni, tworząca aurę m.in. afrykańskiego słońca lub mroku grobowców. Podziwiać można około 1800 zabytków z Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Do najciekawszych obiektów należą sarkofag kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z „Księgą Umarłych" niemal 10-metrowej długości, a także rytualne ślepe wrota z grobowca egipskiego urzędnika imieniem Izi i portret młodego chłopca pochodzący najpewniej z oazy Fajum (Egipt). Wśród najcenniejszych obiektów jest też pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka. Nie brakuje monumentalnych rzeźb antycznych z marmuru, zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta