Jak kupujący rozliczy faktury korygujące
O obowiązku zmniejszenia kwoty podatku naliczonego przez nabywcę lub usługobiorcę nie decyduje obecnie moment otrzymania faktury, ale data uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania.
Od 1 stycznia ustawodawca zlikwidował wymóg posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia obioru faktury korygującej przez nabywcę jako warunku obniżenia VAT. Niestety, w miejsce konieczności posiadania takiego potwierdzenia wprowadził nowe wymogi, które mogą istotnie utrudnić możliwość pomniejszenia podatku należnego o kwoty wynikające z wystawionych faktur korygujących. Stosowne zmiany wprowadzono także w odniesieniu do rozliczania faktur korygujących in minus przez nabywcę.
Co się zmieniło
Nowe brzmienie od 1 stycznia 2021 r. otrzymał bowiem art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Obecnie stanowi on, że w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego warunki te zostały spełnione. W przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym warunki te zostały uzgodnione, nabywca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta