Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot służbowego auta czasem na siłę

25 lutego 2021 | Kadry i Płace | Nicole Gerwat

Z osobą, który nie chce oddać firmowych narzędzi pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. Może też zgłosić sprawę organom ścigania i złożyć pozew w sądzie cywilnym.

Wszelkie narzędzia pracy – samochód, telefon czy komputer, które pracodawca powierza pracownikowi, stanowią, co do zasady, własność pracodawcy. Pracodawca, jako właściciel rzeczy, ma prawo żądać jej zwrotu w każdym czasie, a pracownik ma obowiązek to żądanie spełnić.

Przekazanie narzędzi pracy pracownikowi do tymczasowego użytkowania ma swój określony cel (wykonywanie obowiązków pracowniczych), ale też pewien skończony – choć nie zawsze z góry określony – czasokres, wyznaczony zwykle okresem zatrudnienia.

Najczęściej ten okres kończy bieg w chwili rozwiązania stosunku pracy. Bywa jednak, że dzieje się to wcześniej. Pracodawca może wezwać do zwrotu powierzonego mienia (np. samochodu) pracownika, który np. przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim albo jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca ma do tego prawo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11897

Wydanie: 11897

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament