Raportowanie niefinansowe przepustką do rozwoju
Latem 2020 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie taksonomii, czyli systematyki działalności zrównoważonej środowiskowo. Na ten rok zapowiadane są kolejne nowe projekty. Na co powinny przygotować się firmy?
Odpowiedzi na to pytanie udzielali uczestnicy debaty „W przededniu rewolucji – czy i jak polski biznes przygotowuje się do zmian przepisów dotyczących raportowania" zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej". Zgodnie uznali oni, że zmiany w prawie dotyczącym zrównoważonego rozwoju są zjawiskiem pozytywnym.
Dominika Wierzbowska, naczelnik wydziału ds. CSR i współpracy z organizacjami pozarządowymi z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, określiła kierunki spodziewanych zmian jako przełomowy moment dla rozwoju odpowiedzialnego biznesu w całej Europie.
– To ważny element budowania całego systemu dla Zielonego Nowego Ładu w Europie. Przyjęte rozporządzenie w sprawie taksonomii tworzy ogólne ramy dla tego systemu, definiując sześć celów środowiskowych, które mają być osiągane podczas wdrażania tego systemu. Chodzi o łagodzenie zmian klimatu, dostosowanie do zmian klimatu, zróżnicowane użytkowanie oraz ochronę zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i ekosystemów. Przyjęte na poziomie unijnym rozwiązania pomogą identyfikować inwestycje wspierające zrównoważony rozwój, a tak naprawdę przekierować przepływ środków finansowych w stronę zrównoważonych inwestycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta