Zmiana organizacji pracy ułatwi przetrwanie
Przepisy nie ustanawiają bezwzględnego obowiązku ustalania sztywnych grafików. Szef może sięgnąć po jedną z wielu alternatyw. Większa kreatywność może pomóc pracodawcy uniknąć wydatków niepotrzebnych z biznesowego punktu widzenia. Jest to szczególnie istotne w tych trudnych czasach. Z kolei dobra kondycja finansowa firm zwiększa szanse na utrzymanie miejsc pracy.
Dłuższa dniówka...
Wydłużenie dnia roboczego bez obowiązku wypłaty nadgodzin jest możliwe przy zastosowaniu równoważnego systemu czasu pracy. Planowanie zadań na czas przekraczający 8 godzin dziennie musi jednak zostać zbilansowane dniami wolnymi lub krótszym czasem pracy w inne dni w tym samym okresie rozliczeniowym. Można więc wyobrazić sobie sytuację, w której w przemijającym czasie spowolnienia rynkowego praca jest planowana w małym zakresie, a w okresie spiętrzenia zadań grafik jest dla zatrudnionych bardziej wymagający.
Kodeks pracy przewiduje trzy warianty przedłużenia dobowego wymiaru pracy >patrz tabelka.
>Możliwość przedłużenia dnia roboczego
Maksymalne przedłużenie Podstawa przedłużenia Podstawa prawna
do 12 godzin jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją art. 135 § 1 kodeksu pracy
do 16 godzin w przypadku prac polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawianiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta