Czy Europa odrobiła lekcję z poprzedniego kryzysu
Niemal wszystkie kraje UE zacieśnią w tym roku politykę fiskalną, choć aktywność gospodarcza w Europie jest daleka od normalności. To rodzi obawy, że zdławią w zalążku ożywienie gospodarcze.
„Przedwczesne zacieśnienie polityki gospodarczej w sytuacji, gdy najbardziej dotknięte kryzysem gospodarki są wciąż bardzo kruche, może spotęgować rozbieżności między krajami UE" – powiedziała na początku tygodnia w Parlamencie Europejskim dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.
Takie zróżnicowanie koniunktury pomiędzy krajami członkowskimi będzie komplikowało politykę gospodarczą – w szczególności pieniężną – w przyszłości i może skruszyć europejską solidarność, którą pandemia zwiększyła. Stąd przed zbyt szybkim wycofaniem bodźców fiskalnych UE ostrzegali w ostatnim czasie także ekonomiści OECD i ONZ. Komentatorzy „Financial Timesa" w poniedziałkowym wydaniu zaapelowali zaś do europejskich rządów, aby – tak jak administracja Joe Bidena – „poszły na całego" i nie szczędziły środków na rozruszanie gospodarek.
Ryzyko, że Europa popełni ten sam błąd, co po kryzysie sprzed ponad dekady, gdy zbyt szybko przystąpiła do polityki oszczędności (ang. austerity), uwypukliła właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta