PPK: czasem wskazany jest audyt
Przejmując nadzór nad kadrami w podmiocie należy sprawdzić, czy terminowo wdrożono w nim pracowniczy plan kapitałowy oraz czy przy wyborze instytucji finansowej zachowano wymaganą procedurę i stosowano właściwe kryteria.
Już wkrótce wszyscy zatrudniający będą musieli prowadzić pracownicze plany kapitałowe (dalej: PPK). Jako forma oszczędzania PPK mają charakter obowiązkowy dla podmiotów zatrudniających i dobrowolny dla uczestników. Za każdą osobę, która przystąpi do PPK, podmiot zatrudniający ma obowiązek pobierać i przekazywać 2 proc. jej wynagrodzenia do instytucji finansowej wraz z własną wpłatą w wysokości 1,5 proc. jej wynagrodzenia.
Prawo do oszczędzania w PPK ma każdy zatrudniony podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z faktu posiadania statusu pracownika czy zleceniobiorcy. Osoba ta musi być zatrudniona przez co najmniej trzy miesiące w danym podmiocie zatrudniającym.
Po spełnieniu określonych warunków każdy uczestnik PPK nabywa prawo do wpłaty powitalnej (250 zł) oraz dopłaty rocznej (240 zł). Jednak, aby PPK mógł funkcjonować, a uczestnicy gromadzić oszczędności, podmiot zatrudniający musi wykonywać określone czynności.
Wdrożenie i prowadzenie
Z perspektywy podmiotu zatrudniającego kluczowe jest, aby w odpowiednim terminie zawarł umowę o zarządzanie PPK. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta