Kredyt na cztery kąty nadal bardzo tani
Nieprzewidywalność reakcji i zmienna polityka banków. Wyższa marża i prowizja oraz niskie oprocentowanie. Szczegółowa analiza zdolności kredytowej. Z tym mierzyli się hipoteczni kredytobiorcy w 2020 roku. Co czeka ich w tym?
W 2020 r. portfel kredytów mieszkaniowych brutto dla gospodarstw domowych zwiększył się o 7,6 proc., do 483,1 mld zł – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Danych za styczeń jeszcze nie ma, ale w minionym miesiącu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 37,46 tys. osób w porównaniu z 37,36 tys. rok wcześniej, co oznacza wzrost o 0,3 proc. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy wciąż w środku pandemii. Warto zatem zauważyć, że miesiąc do miesiąca wzrost wyniósł 11,5 proc., a wobec kwietniowego dołka – o 34,7 proc.
Stopy wciąż niskie
Czas pandemii oznaczał w ubiegłym roku zróżnicowane zachowanie banków – w zależności od sytuacji gospodarczej czy wprowadzania lockdownu. Szczegółowa analiza zdolności kredytowej służyła zwłaszcza wykrywaniu nieszczęśników zatrudnionych w bardziej narażonych na problemy branżach.
Obniżka stóp procentowych NBP sprawiła, że oprocentowanie kredytów było rekordowo niskie. Niższe stopy procentowe wpłynęły pozytywnie na zmianę stawki WIBOR, która z kolei łącznie z marżą kredytu określa finalną wysokość miesięcznej raty kredytu. Dlatego osoby, które zaciągały kredyt mieszkaniowy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta