Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Analiza potrzeb i wymagań jest obowiązkowa

04 maja 2021 | Dobra Administracja | Konrad Dyda, Jacek Kosiński

Jakie są zależności pomiędzy oceną efektywności i analizą potrzeb i wymagań. W jaki sposób właściwie przygotować te dokumenty.

Zgodnie z ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym wybór partnera prywatnego następuje na podstawie Prawa zamówień publicznych lub ustawy o koncesji na roboty budowlane. Stąd wejście w życie nowego Prawa zamówień bezpośrednio wpływa także na realizację PPP. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że na mocy nowych przepisów wprowadzono dla zamówień o wartości powyżej progów unijnych konieczność przeprowadzenia analizy potrzeb i wymagań. Jednak ustawa o partnerstwie przewiduje przygotowanie przez podmiot publiczny – zbliżonej w swojej treści do analizy – oceny efektywności. Jakie są zależności pomiędzy tymi dokumentami i w jaki sposób je właściwie przygotować? Odpowiedzi na te pytania mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej oceny, czy dana inwestycja nadaje się do PPP, a jednocześnie dla zapewnienia prawidłowego toku wyboru partnera prywatnego.

Właściwa identyfikacja

Na początku trzeba podkreślić, że do partnerstwa publiczno-prywatnego najczęściej przeznacza się duże inwestycje infrastrukturalne, co z kolei oznacza, iż przeważnie ich wartość przekracza „progi unijne". Co prawda nie jest to przeszkoda formalna – z powodzeniem PPP można wykorzystać także do mniejszych inwestycji, jednak w typowych przypadkach wybierając partnera prywatnego trzeba pamiętać o wszelkich regulacjach prawa unijnego i polskiego odnoszących się właśnie do zamówień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament