Centralizacja nie rozwiąże problemów służby zdrowia
Sytuacja niektórych szpitali w Polsce nie jest dobra, jednak samorządowcy krytycznie patrzą na rządowe plany reform. Dlaczego mimo problemów z finansowaniem szpitali samorządom nadal zależy, by nimi zarządzać?
W trakcie debaty „Czy samorządy powinny finansować ochronę zdrowia", zorganizowanej w trakcie E-Forum Liderów Samorządowych, samorządowcy podkreślali, że chcą dalej zrządzać szpitalami, ponieważ są najbliżej mieszkańców i znają ich realne potrzeby.
Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, podkreśliła, że jej regionowi temat ochrony zdrowia jest bardzo bliski. – Zdrowie i jakość życia są na naszych sztandarach. Gdy 12 lat temu zaczęłam zajmować się tym obszarem, wszystkie nasze szpitale były zadłużone, ale właśnie na przykładzie naszego regionu widać, że restrukturyzacji nie trzeba przeprowadzać na poziomie centralnym. Wystarczy oddać to zadanie samorządom i my zrobimy to dobrze – stwierdziła marszałek.
Najważniejsza inwestycja
Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że aktualnie region lubuski jest najmniej zadłużonym regionem w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. – To wynik naszej konsekwentnej pracy. Do tego, w jakim jesteśmy teraz miejscu, doprowadziło wdrożenie programów restrukturyzacji, potężne nakłady finansowe i ogromna praca wielu ludzi. Poczyniliśmy także inwestycje w kapitał ludzki, otworzyliśmy kierunek lekarski, co roku dopłacamy do medycyny 3 mln zł. To jest najważniejsza inwestycja, ponieważ szpitale i respiratory same nie leczą. Najważniejsi są ludzie. Ponadto, dokonujemy wielu modernizacji i inwestycji, a z Krajowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta