Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo prawa czy pogranicze

04 maja 2021 | Rzecz o prawie | Paweł Filipek

Konfrontacyjna ścieżka realizuje marzenia. Niektórych.

 

 

Gdyby Trybunał Konstytucyjny miał orzekać merytorycznie, powinien potwierdzić pełną zgodność traktatów unijnych z konstytucją. Są jednak zasadnicze wątpliwości, czy aspekty prawne i argumenty konstytucyjne będą w tej sprawie przesądzające.

28 kwietnia 2021 r. przed TK rozpoczęła się rozprawa dotycząca zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Na wniosek rzecznika praw obywatelskich została odroczona do 13 maja.

Powinien umorzyć

Gdy 8 kwietnia 2020 r. Trybunał w Luksemburgu orzekł o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej, następnego dnia Izba wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym, w istocie domagając się zniesienia środka zabezpieczającego zamrażającego jej działalność.

TK w ogóle nie ma uprawnień do kontroli orzeczeń sądowych jako aktów stosowania prawa. Tym bardziej nie może oceniać orzeczeń organów sądowych Unii Europejskiej, co zresztą sam stwierdził w wyroku z 2005 r. w sprawie traktatu akcesyjnego (sprawa K 18/04). Izba Dyscyplinarna próbuje ominąć brak właściwości TK, zaskarżając przepisy traktatów unijnych, które, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament