Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał nie zabrał bankom nadziei

04 maja 2021 | Ekonomia i rynek | Maciej Rudke
źródło: Rzeczpospolita

Nie została wyjaśniona jedna z kluczowych spraw frankowego sporu, czyli to, czy w razie unieważnienia umowy kredytu mieszkaniowego bankom należy się opłata za udzielenie kapitału. Musi rozstrzygnąć ją Sąd Najwyższy.

 

W piątek banki frankowe na GPW lekko traciły po tym, jak w czwartek zyskiwały nawet po 6 proc. Zwyżki te napędził wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. Trybunał stwierdził, że to krajowe sądy mają decydować o skutkach obecności klauzul niedozwolonych w umowach.

Brak jasnych wskazówek

Wzrost notowań banków może sugerować, że wyrok TSUE był bardziej korzystny dla sektora finansowego niż klientów. – Wyrok pozostawił bankom nadzieję. W miarę powszechne jest przekonanie, że TSUE jest bardziej prokonsumencki niż polskie sądy i skoro nie skorzystał z okazji, aby wykluczyć, w razie unieważnienia umowy, możliwość płacenia przez konsumentów za to, że dysponują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament