Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed kościołami rozegra się bitwa na paczki

04 maja 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Firmy kurierskie rozbudowują sieć automatów paczkowych. Parafie to teraz kolejne pole rywalizacji
źródło: Shutterstock
Firmy kurierskie rozbudowują sieć automatów paczkowych. Parafie to teraz kolejne pole rywalizacji

Parafie znalazły się na celowniku firm kurierskich – to tam swoje maszyny do odbioru przesyłek chcą stawiać InPost i Poczta Polska. Ta pierwsza spółka już kusi księży preferencyjnymi cenami.

 

Do parafii w całym kraju trafiają oferty wynajmu gruntów kościelnych pod automaty paczkowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", jedna z nich została złożona Kurii Diecezjalnej Płockiej. Stojący za propozycją InPost przekonuje, że dzięki kooperacji z firmą Rafała Brzoski proboszczowie „mogą przyczynić się do technologicznego rozwoju miejscowości", a co więcej, ich parafie zyskają stały, miesięczny dochód. Spółka proponuje im około 500 zł stałego czynszu i ekwiwalent za prąd.

Ale na kooperację z parafiami liczy też Poczta Polska (PP). Niedawno ogłoszona strategia operatora zakłada uruchomienie do 2022 r. aż 2 tys. maszyn nadawczo-odbiorczych. Część z nich miałaby znaleźć się przy urzędach państwowych i samorządowych, na terenach spółdzielni mieszkaniowych i właśnie na działkach należących do Kościoła.

Dla proboszcza przesyłka za 1 gr

Rozmawialiśmy z obiema rywalizującymi ze sobą firmami. Dość niechętnie poruszają temat rynkowej ekspansji w oparciu o tereny parafialne. Zgodnie zaznaczają, że najważniejsze jest uszanowanie powagi instytucji i wiernych. Jednocześnie wskazują, że nie ma zaplanowanej strategii tworzenia sieci automatów przy kościołach.

– Wybierając lokalizacje pod kolejne automaty, kierujemy się kluczowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament