Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szerpowie Temidy

04 maja 2021 | Rzecz o prawie | Jarosław Gwizdak

Polscy urzędnicy sądowi są zdolni zdobywać Himalaje.

 

Mocno mnie zaintrygował wywiad, jakiego Wojciech Kurtyka udzielił „Gazecie Wyborczej". Krytyka Polskiego Kościoła Himalaizmu Zimowego, wyzwanie rzucone niektórym wielkim nazwiskom polskiej wspinaczki. Wspinacz nie tylko zrzuca z piedestału, ale i barwnie komentuje cały system, nie unikając malowniczych i momentami soczystych porównań.

Himalaista-sygnalista wywołał oczywiście burzę. Innymi słowy: otwarło się kolejne okienko pogodowe i czekamy na atak szczytowy. Dawni koledzy zapowiadają pozwy (wiadomo, sądy muszą i tutaj się wypowiedzieć). Swoje śledztwo zapowiada mocno krytykowany przez Kurtykę Polski Związek Alpinizmu. Typowe reakcje na wypowiedź człowieka, który naprawdę przerwał milczenie.

Niełatwo być w Polsce sygnalistą. Informowanie o niedoskonałościach czy nadużyciach, próba naprawy systemu wciąż się jeszcze w naszej świadomości „nie przyjęły". Z reguły wybieramy milczenie, czekamy, aż wypowiedzą się inni. Często czekamy bez skutku.

Wnosili na szczyty

Dla mnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament