Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można uchylić plan zagospodarowania

04 maja 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Rady gmin próbują niekiedy uchylić obowiązujące plany miejscowe bez zastąpienia ich nowymi aktami prawnymi. Takie zabiegi są jednak wątpliwe prawnie.

Nie budzi wątpliwości, że działając w ramach władztwa planistycznego rada gminy ma kompetencje do uchwalania nowych i zmiany aktualnie obowiązujących planów miejscowych. Powszechnie przyjmuje się, że władze lokalne powinny dążyć do objęcia jak największej powierzchni gmin postanowieniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Decyzje zamiast planów

W praktyce zdarza się jednak, że pojawia się potrzeba odstąpienia od kreowania ładu przestrzennego na danym terenie za pomocą planów miejscowych na rzecz określania warunków zabudowy za pomocą decyzji administracyjnych.

Najczęściej zabieg ten ma na celu obejście ustaleń studium, które uniemożliwia zmianę m.p.z.p. na potrzebę kolejnej inwestycji. Wówczas rady gmin podejmują próby dokonania zmiany planu miejscowego poprzez uchylenie obowiązujących ustaleń planistycznych i niezastąpienie ich nowymi warunkami. Takie uchwały procedowane są zazwyczaj w trybie właściwym dla uchwalania nowych planów. Podejmowana jest uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu, następuje wyłożenie planu, przyjmowane są uwagi do projektu. Niezależnie jednak od staranności w zakresie dochowania ustawowej procedury uchwały o uchyleniu planu miejscowego są kwestionowane z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament