Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestr marzeń – czy można pójść dalej?

04 maja 2021 | Rzecz o prawie | Lech Najbauer

Niektóre usprawnienia mogłyby przyspieszyć umieszczanie danych w KRS.

 

Wejście w życie elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wciąż przed nami, a być może ustawodawca nie powiedział jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa. Niektórym kolejne przesunięcie terminu wydaje się korzystne, bo wprowadzenie tak istotnej modernizacji w trudnym okresie zwalczania pandemii może się okazać zadaniem zbyt ambitnym nie tylko dla autorów (co zostało przecież dowiedzione), ale także dla przedsiębiorców. Z tych samych jednak powodów (a raczej – ze względu na te same okoliczności) rezygnacja z papierowych wersji dokumentów rejestrowych akurat teraz również znajduje swoje uzasadnienie, bo po pierwsze niweluje kolejny kanał, przez który może rozprzestrzeniać się wirus, a po drugie ułatwia dokonywanie zgłoszeń bez konieczności wizyty w biurze podawczym sądu czy na poczcie. Nie mówiąc już o istotnym osiągnięciu, jakim będzie zakończenie kolejnego etapu cyfryzacji państwa.

Spodziewane efekty uruchomienia elektronicznego KRS były już z pewnością przedmiotem licznych wypowiedzi, a każda kolejna data jego wprowadzenia stanowi dobry pretekst do przypomnienia sobie, o czym pisano w połowie zeszłego roku czy pod jego koniec. Warto jednocześnie zastanowić się nad tym, co jeszcze dałoby się ulepszyć w postępowaniu rejestrowym, aby – korzystając z okazji bądź całkiem bez okazji – ułatwić życie przedsiębiorcom.

Inspiracją do przemyśleń są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11952

Wydanie: 11952

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament