Wakacyjny najem z niskim podatkiem
Właściciel, który udostępnia lokale krótkoterminowo, prowadzi działalność gospodarczą. Nie przeszkadza mu to jednak rozliczać się ryczałtem.
Wprowadzona z początkiem 2021 r. nowelizacja ustaw podatkowych zmieniła sytuację osób uzyskujących przychody z najmu. Nie ma już znaczenia, czy fiskus uzna ich za przedsiębiorców, ponieważ nawet w tej sytuacji mogą płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Do końca 2020 r. prawo do ryczałtu mieli tylko ci, którzy prowadzili tzw. najem prywatny, a więc poza działalnością gospodarczą. Ale jest warunek – trzeba zgłosić wybór naczelnikowi urzędu skarbowego. Wynajmujący ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał pierwszy przychód.
Zakwaterowanie dla turystów
Potwierdzeniem tego jest interpretacja z 22 kwietnia 2021 r. (0112-KDIL2-2.4011.248.
2021.2.KP). Sprawa dotyczyła podatnika, który jako osoba fizyczna planuje zakup apartamentu przeznaczonego na wynajem krótkoterminowy. Wnioskodawca mieszka w dużej odległości od nabywanego apartamentu, dlatego zamierza zawrzeć umowę z wykonawcą, którego upoważni do świadczenia usług najmu krótkoterminowego w swoim imieniu.
Wykonawca będzie przygotowywał lokal do wynajmu (sprzątane, pranie pościeli i ręczników) oraz wynajmował go turystom, pobierając opłatę za dniówkę pobytu. Po upływie miesiąca wnioskodawca otrzyma od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta