Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowa za granicą nie jest opodatkowana w Polsce

12 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Grzegorz Wachołek

Polski podatnik, który wykonuje w innym kraju prace budowlane na terenie ambasady RP, powinien posiadać dokumenty potwierdzające, że wywożone z kraju materiały będą wykorzystywane do tych robót. Wtedy będzie mógł odliczyć VAT.

 

Aby przeprowadzić analizę skutków w VAT związanych z pracami budowlanymi na terenie polskiej ambasady (czyli prowadzonych poza granicami Polski), należy w pierwszej kolejności ustalić, czy teren ambasady może być uznany za terytorium Polski rozumiane jako eksterytorialny obszar w obrębie obcego państwa, w rzeczywistości należący do Polski.

Zgodnie z obowiązującą doktryną prawa międzynarodowego, obszar obcego państwa przeznaczony przez państwo przyjmujące na teren ambasady państwa wysyłającego (Polski) nie jest eksterytorialny. Oznacza to, że nie jest wydzielony z państwa przyjmującego i przekazany w jakiekolwiek władztwo oparte na przynależności państwowej państwu wysyłającemu. Zgodnie z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych sporządzonej w Wiedniu dnia 18 kwietnia 1961 r., władze państw przyjmujących przyznają szczególne prawa dla obszaru ambasady oraz dla służby dyplomatycznej (np. immunitet), jednak nadal obszar ten stanowi teren państwa przyjmującego, a nie państwa wysyłającego (Polski).

Usługi związane z nieruchomościami

Ponieważ zatem usługi budowalne wykonywane na terenie polskiej ambasady przez polskiego podatnika VAT są świadczone na terytorium państwa obcego i są to usługi związane z nieruchomościami, zastosowanie znajdzie tu art. 28e ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12010

Wydanie: 12010

Spis treści
Zamów abonament