Wstępna opłata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodów
Leasing wiąże się często z obowiązkiem zapłaty czynszu inicjalnego, który zazwyczaj stanowi określony procent wartości samochodu. Kwota ta – z pewnym limitem – może zostać rozliczona przez przedsiębiorcę jednorazowo, w dacie poniesienia.
Leasing samochodu osobowego jest ciekawą alternatywą dla nabywania samochodu za gotówkę czy też na kredyt. Gdy umowa się kończy, leasingowane auto można bowiem zwrócić i zawrzeć kolejną umowę, co pozwala na używanie względnie nowego samochodu przy ponoszeniu niemal stałych kosztów. Wiele ofert przewiduje także serwisowanie pojazdu wkalkulowane w cenę raty leasingowej. Często leasingobiorca musi jednak uiścić tak zwaną opłatę wstępną, która zwykle stanowi określony procent wartości samochodu.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jako kosztów podatkowych nie uznaje się jednak tych wydatków, które zostały wprost wskazane przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Z przytoczonej definicji kosztów uzyskania przychodów wynika, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, jeśli pozostają w odpowiednim związku z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Uznanie wydatku za koszt podatkowy wymaga ponadto wykazania, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta