Jak skorygować transakcję przeprowadzoną przed rejestracją
Gdy podatnik zarejestrował się wstecznie za okres obejmujący datę wystawienia rachunku pierwotnego, powinien w jego miejsce wystawić fakturę, doliczając należny VAT do kwoty za wykonane usługi lub dostarczone towary.
Rejestracja na potrzeby VAT stanowi zasadniczo formalne przypieczętowanie statusu podatnika VAT. Warto mieć jednak na uwadze, że data rejestracji nie jest zawsze równoznaczna z dniem rozpoczęcia przez dany podmiot prowadzenia działalności jako podatnik VAT. W praktyce nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy podatnik, który się nie zarejestrował, prowadzi działalność opodatkowaną VAT. Taka sytuacja może zaistnieć m.in. wtedy, gdy nie dokona on rejestracji na potrzeby VAT po przekroczeniu wskazanego w ustawie progu sprzedaży. Co jednak będzie w przypadku, gdy podatnik niedziałający pierwotnie jako zarejestrowany podatnik VAT będzie chciał skorygować transakcję sprzedażową po rejestracji wstecznej?
Wskazanie okresu historycznego
Zasadniczo, dopuszczalna jest możliwość rejestracji VAT poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta