Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozejście Polski z Ameryką

12 lipca 2021 | Świat | Jędrzej Bielecki
Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i Joe Biden na szczycie Sojuszu 14 czerwca w Brukseli
źródło: AFP
Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i Joe Biden na szczycie Sojuszu 14 czerwca w Brukseli

Od upadku PRL-u relacje ze Stanami były tak złe jak dziś tylko w 2009 r., gdy Barack Obama próbował resetu z Putinem i karał Warszawę za pomoc Bushowi w inwazji Iraku. Ale wtedy mogliśmy liczyć na wsparcie Niemiec i Francji.

Oko za oko, ząb za ząb. Polska sięgnęła w sprawie TVN-u do zaleceń zapisanych w Kodeksie Hammurabiego. W głośnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" z 10 czerwca szef MSZ Zbigniew Rau przyznał, że dowiedział się z mediów o decyzji Ameryków zaniechania oporu przeciw budowie Nord Stream 2. Z naszych informacji wynika, że teraz to Polska nie ostrzegła Waszyngtonu przed pomysłem zmiany prawa, które może zmusić do wycofania się AT&T, nowego właściciela TVN, z inwestycji nad Wisłą. Podobnie jak nie ostrzegła kilka dni wcześniej przed planowaną zmianą Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która de facto wyklucza restytucję mienia obywateli II RP i ich spadkobierców, w tym mieszkających w USA osób pochodzenia żydowskiego.

Krzywda czyniona Polsce

Polskie źródła dyplomatyczne przyznają, że tak jak ich zdaniem wywiad prof. Raua „zainicjował debatę w Waszyngtonie nad słusznością europejskiej polityki Joe Bidena", tak teraz ostra gra Warszawy w sprawie TVN-u i restytucji mienia skłoni Amerykanów do „bardziej partnerskiego traktowania Polski".

– Ameryka musi w większym stopniu szanować polską suwerenność – mówi z kolei dyrektor PiSM Sławomir...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12010

Wydanie: 12010

Spis treści
Zamów abonament