Jak rozliczyć VAT po rozwiązaniu umowy leasingu
W razie zakończenia przed terminem leasingu finansowego z winy korzystającego, finansujący ma prawo do korekty. Obniżona podstawa opodatkowania, obejmuje rzeczywiście należne mu świadczenie, po uwzględnieniu następstw danych okoliczności.
Leasing to jedna z popularniejszych umów w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Korzysta z niego prawie każda firma, która potrzebuje w swojej działalności samochodów, maszyn czy specjalistycznych linii produkcyjnych. Podatkowo sprawia jednak wiele problemów i to nie tylko w podatkach dochodowych, ale także w VAT. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 maja 2021 r. (I SA/Łd 265/21).
Wypadki chodzą po firmach
Sprawa dotyczyła firmy leasingowej. We wniosku o interpretację z lipca 2020 r. spółka wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym i świadczy usługi m.in. w zakresie leasingu oraz udzielania pożyczek. Przedmiotem działalności jest w szczególności leasing finansowy (PKD 64.91.Z). Jako leasingodawca (finansujący) zawiera z klientami jako leasingobiorcami umowy leasingu, w rozumieniu art. 17a pkt 1 ustawy o CIT. Na ich podstawie oddaje im, na uzgodniony czas, do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, będące jej własnością.
Umowy tzw. leasingu finansowego są zawierane na czas oznaczony. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, zaś z pierwszym dniem po zakończeniu umowy, w przypadku wypełnienia przez niego wszystkich zobowiązań, spółka odpłatnie przenosi na niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta