Galerie handlowe pełnią dziś w miastach funkcje społeczne
Lokalne mikrokosmosy w krajobrazie pandemicznym. Komu i po co potrzebne są centra handlowe? Materiał powstał we współpracy z firmą NEPI ROCKCASTLE
Choć właściciele centrów handlowych jeszcze długo będą liczyć straty po wyjściu z pandemii, pierwsze letnie tygodnie odmrożenia gospodarki zweryfikowały negatywnie prognozy o przeniesieniu handlu do internetu. Nadal wolimy dotknąć, zmierzyć i ocenić produkt osobiście i według PRCH najchętniej odwiedzamy w tym celu centra handlowe średniej wielkości (20–39,9 tys. mkw.). Są to często obiekty funkcjonujące w mniejszych miastach, gdzie pełnią rolę zakupowo-rozrywkową i nierzadko edukacyjną.
Zamknięte, lecz otwarte
na pomoc
Niezależnie od sytuacji epidemiologicznej małe i średnie miasta to miejsca o wciąż wysokim potencjale dla rozwoju centrów handlowych. Badania CBRE pokazały, że nawet w I kwartale 2021 roku najwięcej centrów i parków handlowych budowało się w Polsce właśnie w małych ośrodkach. Tam obiekty te pełnią wiele ról społecznych, wykraczających poza standardowe zakupy, a w pandemii sprawdziły się także w nowych obszarach działalności.
Gdy wiosną ubiegłego roku Polacy ruszyli na pomoc szpitalom, wizytówką mniejszych centrów handlowych stała się działalność charytatywna. Dogodne położenie logistyczne i przestrzenie ułatwiające zachowanie dystansu społecznego ułatwiły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta