35-godzinny odpoczynek musi przypaść w ciągu tygodnia
Odpoczynek tygodniowy może przypadać na początku tygodnia. W każdym tygodniu okresu rozliczeniowego musi on jednak trwać co do zasady co najmniej 35 godzin.
- Pracownik pracuje w miesięcznych okresach rozliczeniowych w systemie podstawowym. Praca jest planowana w każdym dniu tygodnia. We wrześniu zgodnie z harmonogramem pracował od 1 do 6 w godzinach 10.00-18.00, 7 i 8 miał wolne. Potem pracował od 9 do 17 września w godzinach 8.00-16.00, a następnie miał kilka dni wolnych, a w późniejszym okresie miesiąca miał jeszcze zaplanowane 7 dni pracy po 8 godzin. Mamy wątpliwości z nagromadzoną pracą w pierwszym okresie. Czy taki harmonogram był prawidłowy? – pyta czytelniczka.
W przedstawionym rozkładzie czasu pracy zgadza się maksymalna liczba dni pracy oraz wymiar czasu pracy. Nieprawidłowości dotyczą jednak odpoczynków tygodniowych – w pierwszym i drugim tygodniu jest zbyt krótki.
Żelazne zasady
Przy tworzeniu harmonogramów czasu pracy należy zwrócić uwagę na wiele regulacji odnoszących się do czasu pracy i trzymać pewnych zasad:
- harmonogramy muszą być zgodne z regulaminem pracy lub obwieszczeniem o czasie pracy w zakresie wyznaczonych tam granic odnoszących się do dni pracy i przedziałów godzinowych, w jakich praca może być planowana (nie można np. planować w grafikach pracy na soboty, gdy w regulaminie pracy wskazano, że praca odbywa się tylko w dniach poniedziałek – piątek),
- harmonogramy tworzymy na okres co najmniej miesiąca,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta