Za mało osób poddawanych jest odczulaniu
W Polsce procedury odczulania są przeprowadzane w szpitalach. To czasochłonne i kosztowne – mówi prof. Krzysztof Kowal, alergolog.
Ilu pacjentów uczulonych na jad owadów w Polsce jest obecnie odczulanych?
Mamy ponad 30 ośrodków, w których odczula się pacjentów na jady owadów. Średnio jest to ok. 100 pacjentów, a więc daje nam to 3 tys. osób rocznie korzystających z tej terapii.
A ilu mogłoby się odczulać?
To skomplikowana materia. Pacjenci są bowiem kwalifikowani w szpitalach. Preparaty do diagnostyki i do leczenia są w szpitalach. Większość ambulatoriów nie kwalifikuje chorych. Jeśli pojawia się podejrzenie uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, to kieruje się pacjenta do planowego przyjęcia do ośrodka szpitalnego. A tam wszystko zależy od możliwości i organizacji. Niektórzy pacjenci rezygnują, bo perspektywa diagnostyki szpitalnej, która trwa dwa–trzy dni, może zniechęcić. W celu oceny liczby chorych uczulonych na jady, którzy kwalifikują się do immunoterapii, możemy przeprowadzić czysto teoretyczną kalkulację. Chorzy, u których można stwierdzić uczulenie na jady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta