Rolne korzyści z UE, czyli polexit sparaliżuje wieś
Rolnictwo należy do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE. Dzięki temu przeszło modernizację: wzrosła produkcja żywności, jej eksport i dochody rolników. Na wsi żyje się dziś lepiej.
Od dłuższego czasu rząd wysyła niepokojące sygnały związane z przyszłością Polski w strukturach Unii Europejskiej. Podejmuje też działania, które stawiają nas na marginesie UE, a nawet skutkują wstrzymaniem wypłaty unijnych pieniędzy. Abstrakcyjny kiedyś polexit zaczyna się jawić coraz realniej. Okazuje się, że jednymi z tych, którzy powinni się go obawiać najmocniej, są polscy rolnicy.
Gospodarstwa rosną w Unii
Co ciekawe, entuzjastycznych opinii na temat korzyści polskiego rolnictwa z obecności w UE nie kryje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2019 r. z okazji 15. rocznicy naszej akcesji do Unii pisało: „Akcesja do UE oznaczała dla polskiego rolnictwa istotną zmianę prawnych i ekonomicznych warunków funkcjonowania. Bilans obecności polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich w UE wypada zdecydowanie korzystnie".
Dalej przypominało pojawiające się przed akcesją obawy, że polskie rolnictwo i sektor spożywczy nie będą w stanie sprostać konkurencji, a Polskę zaleje żywność z krajów UE-15. Rolnicy obawiali się, że będą zmuszeni ograniczyć produkcję, a ich dochody zmniejszą się znacząco. – Obawy te nie sprawdziły się. Od momentu przystąpienia Polski do UE rośnie dodatnie saldo wymiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta