Jady owadów ratują zdrowie i życie
Dawki można podawać w trybie ambulatoryjnym – mówi prof. Günter Sturm, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Nadwrażliwości na Jad Owadów Europejskiego Towarzystwa Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI).
Jak bardzo poważny jest pana zdaniem problem alergii na jady owadów?
Na systemową alergię na jady owadów i ich użądlenia cierpi ok. 3 proc. ludzi. To najczęstsza przyczyna wstrząsów anafilaktycznych. Większość pacjentów ma łagodne lub umiarkowane reakcje alergiczne na użądlenia. Ale nie wszyscy. Niestety, ten typ alergii jest chorobą, która może zagrażać życiu. Dlatego pacjenci z objawami sercowo-naczyniowymi, takimi jak zawroty głowy czy spadek ciśnienia krwi, powinni otrzymać immunoterapię. W przypadku silnej reakcji, takiej jak utrata przytomności czy nawet zatrzymanie akcji serca, immunoterapia jadami owadów ratuje życie i powinna być rozpoczęta tak szybko, jak się da.
Immunoterapia jadami jest często oceniania jako jedno z najlepszych medycznych narzędzi do zwalczania alergii. Jak ono działa i dlaczego jest tak skuteczne?
Immunoterapia jadami (VIT) jest bardzo wysoko efektywna. I jest to prawdopodobnie najlepsze narzędzie, jakim dysponujemy: prawie 100 proc. pacjentów jest chronionych po rozpoczęciu terapii VIT, kiedy stosujemy podstawową dawkę. Zwiększamy ją zwykle w ciągu dwóch–trzech dni w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta