Biegły doraźnie i w konkretnej sprawie
Przed dopuszczeniem dowodu z opinii specjalisty, który nie jest wpisany na listę biegłych sądowych, sąd powinien się upewnić, że posiada on rzeczywiste i potwierdzone kwalifikacje.
„Doktor nie podejmie się sporządzenia opinii w niniejszej sprawie z uwagi na to, że w wiadomościach słyszał, że kiedy biegły popełni błąd w opinii, to grozi mu odpowiedzialność karna" – taki zapis znalazł się w notatce urzędowej jednego z pracowników sądów, który próbował skontaktować się z biegłym wyznaczonym przez sąd do konkretnej sprawy. W tej samej sprawie inny lekarz odmówił sporządzenia opinii zasłaniając się faktem, że nie jest on biegłym sądowym.
Czy biegły może odmówić sporządzenia opinii i czy do jej przedłożenia sąd może wezwać wyłącznie biegłego wpisanego na listę biegłych sądowych?
Na wezwanie sądu
Zgodnie z art. 278 § 1 kodeksu postępowania cywilnego
„w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii".
Przepis ten nie budzi wątpliwości. Sądy często go stosują w sytuacji konieczności
zasięgnięcia wiedzy specjalistycznej w danej dziedzinie.
Co do zasady, opinie sporządzane są przez biegłych wpisanych na listę biegłych sądowych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy np. konieczne jest zasięgnięcie wiadomości specjalnych z wąskiej dziedziny naukowej, w której biegli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta